Co to jest USG?

Co to jest USG?

Ultrasonografia medyczna jest w rzeczywistości medyczną techniką obrazowania,

terapeutyczną techniką ultradźwięków lub jedną i drugą. Służy do tworzenia obrazu wewnętrznych struktur ciała, takich jak mięśnie, kości, ścięgna, nerwy i narządy.

Celem jest zwykle zidentyfikowanie konkretnego źródła choroby lub wyeliminowanie patologii z docelowego narządu. Niektóre typowe zastosowania medyczne obejmują leczenie raka kości za pomocą ultradźwięków, diagnozowanie problemów z zastawkami serca lub diagnozowanie problemu z nerkami lub pęcherzem. Może również pomóc w wykrywaniu guzów i ich przerzutów.

Jeśli Twój lekarz rozważa użycie urządzenia ultradźwiękowego do użytku w https://usg-warszawa.pl/ Twojej placówce medycznej, poinformuj go dokładnie, co chcesz zrobić. Możesz chcieć wykonać zabieg na obszarze, który nie jest szczególnie ważny (na przykład plecy lub brzuch) lub możesz chcieć wykonać zabieg na brzuchu lub plecach, co jest ważne, ale wolisz go nie mieć gotowe.

Jeśli Twój lekarz przeprowadza badanie żołądka lub jamy brzusznej, może chcieć wykonać to w warunkach ambulatoryjnych, abyś nie musiał udawać się na salę operacyjną w celu wykonania procedury awaryjnej. Może to zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Ponadto, czasami otrzymasz znieczulenie zewnątrzoponowe, jeśli masz zabieg USG jamy brzusznej w warunkach ambulatoryjnych.

Najczęstszym problemem u pacjentek,

u których wykonuje się USG jamy brzusznej w warunkach ambulatoryjnych, jest pojawienie się siniaków lub obrzęków po zabiegu. Po kilku dniach lub tygodniach odpoczynku w łóżku należy udać się do lekarza w celu uzyskania bardziej szczegółowego uśmierzenia bólu lub omówienia alternatywnych metod chirurgicznych, jeśli ból nie ustąpi.

USG jamy brzusznej może również pomóc w rozpoznaniu kamieni nerkowych. Często kamień wraca z czasem do nerki, więc można go zlokalizować i wydobyć za pomocą ultradźwięków. Inne kamienie są trudniejsze do zlokalizowania i mogą być bardzo duże lub trudne do usunięcia tradycyjnymi technikami. Niektórzy lekarze mogą zalecić połączenie chirurgii laserowej i technik ultradźwiękowych w celu usunięcia lub zmniejszenia rozmiaru kamieni.

USG jamy brzusznej można również wykorzystać do zlokalizowania guza w piersi. Często guzek piersi sam się skurczy, ale może też być rakowy, co oznacza, że ​​się rozprzestrzenił. poza piersią i znajduje się gdzie indziej niż w tkance piersi. Za pomocą USG lekarz może zobaczyć lokalizację guza, a następnie określić, jak duży jest i czy w środku znajdują się komórki rakowe.

Jeśli podejrzewasz, że masz torbiel jajnika lub jeśli miałaś wcześniej problemy z ciążą, w celu zlokalizowania torbieli można zastosować badanie ultrasonograficzne. Torbiel jest znacznie bardziej podatna na samoistne kurczenie się po ciąży, ale ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o histerektomii i / lub usunięciu jajnika, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć raka jajnika.

Innym częstym powodem wykonywania USG jamy brzusznej są osoby, które mają bardzo małą śledzionę (zbiornik płynu szyjkowego) lub wątrobę (płyn wątrobowy). Ponieważ niektóre choroby wymagają badań krwi, można użyć ultradźwięków w celu zbadania wykonanych badań krwi na tę chorobę i znalezienia ich wyników.

Istnieją inne schorzenia, które wymagają obrazowania ultrasonograficznego. Badanie USG jamy brzusznej może być użyte w celu sprawdzenia, czy dziecko doznało krwotoku lub powikłań związanych ze znieczuleniem podczas wykonywania jakichkolwiek zabiegów na dziecku.

Niemowlęta urodzone przedwcześnie czasami mają nieprawidłowości w uszach lub kręgosłupie, które można zdiagnozować, wykonując na nich badanie ultrasonograficzne. Czasami nie można określić, na czym polega problem, dopóki technik USG nie obejrzy uszu dziecka.

Aby ratować życie, lekarze czasami używają USG, aby obejrzeć ciało dziecka podczas porodu. Ultradźwięki mogą być użyte do oceny, czy kobieta ma poronienie i pomogą jej znaleźć przyczynę poronienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*