Jak chemia gospodarcza wpływa na zdrowie Jak chemia gospodarcza wpływa na zdrowie 

Jak chemia gospodarcza wpływa na zdrowie

Rynek europejski przesycony jest środkami czystości. Szacuje się że aktualnie jest 140 tys. Różnego rodzaju chemikaliów, a co roku dochodzi około 700 nowych. Prawo Unii Europejskiej nie przewiduje jednak żadnego rodzaju rejestru, tychże związków chemicznych. Przychody z przemysłu chemicznego rożną z roku na rok w bardzo szybkim tempie.

Środki chemiczne bez nadzoru

Przerażający jest fakt, że chemia gospodarcza pozostaje wciąż bez nadzoru. Jak podają źródła jedynie 350 produktów jest jakkolwiek przebadane pod kątem toksyczności oraz negatywnego wpływu na środowisko. Te przebadane, dostarczają informacji jedynie o swoim indywidualnym działaniu. Nie wiem jednak nic, jakie skutki może przynieść stosowanie kilku środków jednocześnie. Kiedy rozpoczyna się sprzątanie domu, to inne preparaty zostaną użyte do umycia łazienki, inne do zatłuszczonej kuchni, a czym innym powyciera się kurze. Hurtownia chemii gospodarczej dostarcza na szczęście nie tylko środki powszechnego użytku. Coraz częściej wprowadzane są do handlu produkty EKO. Zdaniem naukowców każdy człowiek jest nosicielem około 150 rożnych substancji chemicznych. Nie unikniemy skażenia pestycydami czy metalami ciężkimi. Największym skupiskiem chemikaliów w organizmie każdego człowieka jest tkanka tłuszczowa. Ponadto zanieczyszczenia zbierają się również w wątrobie mięśniach czy kościach. Nawet zwykła kąpiel, z dodatkiem płynu do kąpieli może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Wpływ na zdrowie człowieka

Wśród całej masy produktów, jakimi są chemia gospodarcza hurt, mały odsetek z nich musi być poddany badaniom pod kontem negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Testy jakie muszą wykonywa producenci są ograniczone do minimum. Kuriozalny jest fakt, że systemy nadzorujące producentów chemii dopuszczają do użytku nawet najbardziej kancerogenne produkty. Jedyny warunek jest taki, że producenci muszą pokazać, że korzyści ekonomiczne dla konsumenta będą przeważać nad szkodliwością specyfiku. Jedynym ratunkiem dla ludzkości jest stosowanie ekologicznych środków czystości.

Powiązane posty