Odzyskiwanie danych Jak uzyskać jak najwięcej korzyści z odzyskiwania danych
„W Internecie można znaleźć wiele filmów instruktażowych na temat odzyskiwanie danych RAID, ale ich porady są w dużej mierze bezwartościowe. Często zawierają one błędne porady i nie zawierają informacji kontaktowych. Za wszelką cenę należy unikać ludowych mądrości, w tym zamrażania dysków twardych, uderzania w nie i zdejmowania z nich pokrywek. Odzyskiwanie danych to złożony proces, który wymaga fizycznego uszkodzenia nośnika. Dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Oto kilka wskazówek, które pozwolą zmaksymalizować szanse powodzenia:
Odzyskiwanie danych to rodzaj szpiegostwa
Oprócz gromadzenia informacji na potrzeby szpiegostwa, odzyskiwanie danych może ujawnić dowody, które mogą pomóc w ściganiu przestępstw. Może to obejmować zdjęcia lub lokalizacje użytkowników, jeśli są one istotne dla przestępstwa. Nawet aplikacje uważane za bezpieczne mogą pozostawić cyfrowy ślad, ponieważ wiadomości są zapisywane na nośnikach komputerowych do momentu zastąpienia ich przez nowe dane. To, czy wiadomości te zostaną wykorzystane jako dowód w postępowaniu karnym, zależy od okoliczności.
Odzyskiwanie danych to proces służący do odzyskiwania danych cyfrowych po awarii systemu komputerowego lub dysku twardego. Proces ten może być także wykorzystywany w kryminalistyce do odzyskiwania ukrytych lub zaszyfrowanych plików. Eksperci ds. informatyki śledczej mogą zostać wezwani do odzyskania takich danych w przypadku szpiegostwa. Ataki wirusów i awarie sprzętu komputerowego mogą również spowodować, że zawartość plików stanie się nieczytelna i trzeba będzie ją odzyskać.
Cyberszpiegostwo to wykorzystywanie sieci komputerowych w celu uzyskania nielegalnego dostępu do poufnych informacji, zazwyczaj będących własnością rządu lub firmy. Ostatnio grupy zajmujące się cyberszpiegostwem wzięły na celownik amerykańskie firmy, w tym Krajową Radę Handlu Zagranicznego. W lutym podczas ataku na stronę internetową tej rady zainstalowano oprogramowanie Scanbox, które pozwala hakerom śledzić, kto korzysta z komputera. Można również zainstalować keyloggery, które pozwalają na identyfikację treści wpisywanych przez użytkowników na ich komputerach.
Problem z nagłówkiem pliku jest zwykle spowodowany przez tabelę alokacji plików, czyli system, który przypisuje plik do jego lokalizacji na dysku twardym. Mimo że powoduje to utratę danych, rzeczywisty plik może nadal istnieć na dysku twardym. Jeżeli plik jest zaszyfrowany, można go zrekonstruować ręcznie za pomocą programu, który odtwarza nagłówki plików. Jeżeli te kroki zawiodą, odzyskiwanie danych nie jest zalecane, ponieważ jest to skomplikowany proces.
Polega na fizycznym uszkodzeniu nośników pamięci
W przypadku katastrofalnych awarii elektronicznych nośniki danych muszą zostać fizycznie naprawione w celu odzyskania danych. Procedury fizycznego odzyskiwania danych polegają na wymianie uszkodzonych elementów dysku twardego na zdrowe. Procedura ta wymaga specjalistycznego sprzętu i warunków pomieszczenia czystego. Procedurę tę może wykonać tylko wysoko wykwalifikowany specjalista ds. odzyskiwania danych. Użytkownicy końcowi nie są w stanie wykonać tych procedur bez drogiego sprzętu i oprogramowania do odzyskiwania danych, nie mają też odpowiedniej wiedzy technicznej, aby wykonać je samodzielnie. Dlatego do odzyskiwania ważnych danych wykorzystuje się kosztowne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych.
Uszkodzenia fizyczne mogą wynikać z różnych przyczyn. Metalowe podłoże płyt CD-ROM może zostać zdrapane. Dyski twarde i taśmy mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Uszkodzenia fizyczne zawsze prowadzą do utraty danych. Uszkodzenia fizyczne mogą również powodować uszkodzenia logicznych struktur systemu plików. Pliki muszą zostać naprawione, zanim będzie można je uratować. Uszkodzenia fizyczne mogą prowadzić do całkowitej utraty danych, dlatego kluczowe znaczenie ma jak najszybsze ich odzyskanie.
Techniki odzyskiwania danych różnią się w zależności od rodzaju uszkodzenia nośnika pamięci. Awarie logiczne można naprawiać za pomocą oprogramowania i zdalnie, natomiast awarie fizyczne wymagają przeszkolonych techników odzyskiwania danych. Eksperci ds. odzyskiwania danych muszą uzyskać dostęp do uszkodzonego nośnika w specjalistycznym środowisku, np. w czystym pomieszczeniu z filtrami powietrza. Konieczna jest odzież ochronna i rękawice, aby uniknąć zakażenia lub rozprzestrzeniania się zarazków. Chociaż nie istnieją specjalne techniki odzyskiwania danych w przypadku katastrofalnych awarii elektronicznych, istnieją pewne techniki, które są stosowane do odzyskiwania danych z tego typu nośników.
Fizyczna utrata danych może nastąpić z kilku powodów. Klęski żywiołowe, nieoczekiwana awaria systemu, złośliwe oprogramowanie, wirusy i nierozpoznane formatowanie to przykłady fizycznej utraty danych. Inną przyczyną jest błąd ludzki. W przypadku fizycznego uszkodzenia nośnika danych może on stać się nieczytelny lub niezdatny do użytku. Fizyczne uszkodzenie dysku twardego może uniemożliwić odzyskanie danych. Proces odzyskiwania danych jest nazywany rzeźbieniem danych.
Jest ona wykonywana przez oprogramowanie innych firm
Gdy użytkownik chce dostosować system operacyjny do własnych potrzeb i korzystać z oprogramowania, które zostało opracowane przez inną firmę niż ta, która je stworzyła, korzysta z oprogramowania firm trzecich. Istnieje wiele różnych typów oprogramowania firm trzecich, w tym oprogramowanie własnościowe i oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym. Z aplikacją można także zintegrować urządzenia i aplikacje pochodzące z innego oprogramowania. Integracja oprogramowania firm trzecich pozwala szybciej tworzyć nowe rozwiązania i zautomatyzować ich dostarczanie. Oszczędza to czas operacyjny i sprawia, że użytkownicy są zadowoleni.
To jest drogie
Odzyskiwanie danych jest kosztowne z różnych powodów. Po pierwsze, elementy dysku twardego nie kosztują tyle samo i często muszą być wysyłane z innych krajów. Po drugie, bezpieczeństwo informacji ma kluczowe znaczenie, co wymaga regularnych aktualizacji i uaktualnień. Po trzecie, wykrycie i usunięcie wirusów, które mogą uszkodzić system, wymaga czasu. I wreszcie, placówki zajmujące się odzyskiwaniem danych pobierają wysokie opłaty. Ponadto zaletą zautomatyzowanych maszyn jest precyzja, ponieważ są one w stanie odzyskać mikroskopijne elementy.
Cena odzyskiwania danych zależy jednak od wielu czynników. W większości przypadków cena odzyskiwania danych zależy od rodzaju danych, które trzeba odzyskać, ponieważ niektóre dyski twarde są bardziej skomplikowane niż inne. Ponadto firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych zazwyczaj naliczają stawkę godzinową, która zwykle oscyluje wokół 150 USD za godzinę, a może być nawet wyższa. Jakie są zatem czynniki wpływające na cenę odzyskiwania danych?
Po pierwsze, znaczenie ma także objętość danych do odzyskania. Odzyskiwanie danych z dysku twardego o pojemności TB trwa dłużej niż z małego dysku o pojemności jednego GB. Szybkość odzyskiwania danych zależy także od rodzaju urządzenia pamięci masowej; na przykład nowoczesne dyski SSD charakteryzują się szybkością odczytu/zapisu na poziomie 500 MB/s, podczas gdy tradycyjne dyski HDD osiągają szybkość od 80 do 160 MB/s. Po drugie, firma zajmująca się odzyskiwaniem danych może pobierać opłaty za każdy GB odzyskanych danych, co może być korzystne dla niedoświadczonego użytkownika.
Odzyskiwanie danych z dysku kosztuje od 100 do 300 USD, ale proces odzyskiwania może trwać kilka tygodni i kosztować tysiące dolarów. Ponadto odzyskanie danych z urządzenia uszkodzonego logicznie może być trudne, ponieważ urządzenie musi być skanowane w trybie tylko do odczytu. Koszty te są wyższe niż koszty odzyskiwania danych w przypadku awarii mechanicznych, których nie da się łatwo naprawić metodą „zrób to sam”. Najlepszym sposobem na zawężenie oferty jest profesjonalna ocena.
Jest to trudne
Jeśli dysk twardy uległ awarii, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy możliwe jest odzyskanie danych. Chociaż jest to przygnębiające, warto wiedzieć, że istnieją sposoby odzyskania plików. Podłączając dysk twardy do innego komputera, można łatwo sprawdzić, czy uszkodzony jest tylko system operacyjny, a nie same pliki. Ekspert ds. informatyki śledczej może pomóc w odzyskaniu danych i przywróceniu komputera do stanu używalności.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]