Rodzaje balustrad
Balustrada większości ludziom kojarzy się po prostu z balkonem i najczęściej stalowymi żeberkami pomalowanymi farbą olejną. Okazuje się, że ten pozornie mało interesujący temat, skrywa w sobie sporą ilość informacji na temat wariacji tego elementu.
Balustrady podzielić możemy ze względu na budowę jak i zastosowanie. Jeśli chodzi o budowę, wyróżniamy ich trzy typy :
– pełna, czyli utworzona najczęściej z cegieł lub betonu, brak w niej prześwitów,
– z pionowych elementów, czyli zbudowana z tak zwanych tralek, najczęściej ozdobnych pionowych kamiennych, drewnianych lub betonowych elementów, połączonych na stałe u dołu jak i poręczą u góry
– ze słupków, stanowiących główną konstrukcję balustrady, a pomiędzy nimi umieszcza się elementy wypełniające jak szkło, ażur czy inne słupki, jest to obecnie najczęściej montowany typ balustrad,
Ze względu na użyteczność, balustrady dzielą się głównie na balkonowe i schodowe. Z uwagi na miejsce występowania na zewnętrzne i wewnętrzne, a ze ze względu na materiał, najczęściej na te ze stali, stali nierdzewnej, stali ocynkowanej. W przypadku zdecydowania się na balustradę ze słupków, jej bariery można wybrać najczęściej spośród siatki, blachy, ażuru, szkła, poliwęglanu czy nawet elementów kutych.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet balustrady obłożone są szeregiem przepisów odnośnie ich stawiania czy wymogów istnienia w danym miejscu. Balustrady są wymagane przy każdych schodach bądź podjazdach przekraczających 50cm. Ponadto przy schodach i balkonach muszą mieścić się w wysokości 90-110cm i mieć odpowiednią sztywność. Samodzielne wykonanie tego elementu w miejscu pracy czy domu to zły pomysł. Budowa biurowców czy hal i magazynów pracowniczych, wyposażonych w niespełniających norm balustrad, może skończyć się pozwem w przypadku wydarzenia się wypadku pracownika z ich powodu. Warto więc oddać ich budowę w ręce specjalistów. Przedsiębiorcy często decydują się na konstrukcje stalowe Kraków, powołując się na szeroki zakres oferowanych usług, które można od razu połączyć z innymi potrzebami podczas budowy nowych inwestycji.