Ultradźwięki są powszechnie stosowane w procedurach medycznych

Ultradźwięki są powszechnie stosowane w procedurach medycznych

Ultradźwięki to medyczna technika obrazowania, terapeutyczna lub diagnostyczna.

Służy głównie do tworzenia obrazu obrazowego narządów wewnętrznych ciała, takich jak tkanka mięśniowa, więzadła, ścięgna, naczynia i inne wewnętrzne struktury ciała. Jego głównym celem jest zwykle zlokalizowanie konkretnego źródła choroby lub wyeliminowanie potencjalnej patologii. Jeśli jest używany w połączeniu z technologią rentgenowską, może również pomóc w ustaleniu, czy przyczyna choroby jest naczyniowa czy mięśniowa.

Podczas gdy większość ludzi myśli o ultrasonografii, gdy słyszy o narządach wewnętrznych, prawda jest taka, że ​​jest ona również stosowana w bardziej zaawansowanych procedurach. Wielu techników USG wykonuje nieinwazyjne procedury, takie jak badanie piersi i oceny ginekologiczne z wykorzystaniem tej technologii. Chociaż większość ludzi słyszała o powiększaniu piersi, w rzeczywistości istnieje wiele innych zastosowań ultradźwięków, w tym wykrywanie guzów lub innych rodzajów narośli, wykrywanie nieprawidłowości w oczach i uszach, sprawdzanie krwawień wewnętrznych i chorób płuc, sprawdzanie stanu naczyń krwionośnych i wykrywanie wszelkich objawów infekcji. Niektóre technologie ultradźwiękowe są nawet używane do wykrywania problemów z sercem, guzów mózgu i problemów z nerkami.

Istnieje kilka typowych zastosowań ultradźwięków, ale należy pamiętać, że nie każde użycie jest takie https://bodymove.pl/usg-doppler-warszawa/. Większość zastosowań ultrasonografii, choć niektórzy nadal uważani są za „normalne”, przez innych mogą być uważane za „planowe”. Jednak nie zawsze są to prawdą. Niektóre z tych niediagnostycznych zastosowań ultradźwięków, choć mniej inwazyjne niż metody tradycyjne, mogą nadal dawać tego samego rodzaju wyniki w zakresie lokalizacji choroby, znajdowania lub eliminowania anomalii lub identyfikowania problemów.

Jednym z najczęstszych zastosowań ultradźwięków jest wykrywanie łagodnych guzów i inne nieinwazyjne procedury.

Leczenie nieinwazyjne może obejmować radioterapię laserową, która wykorzystuje fale świetlne o wysokiej energii do zabijania komórek nowotworowych, oraz metody chirurgiczne, takie jak terapia fotodynamiczna i terapia fototermiczna w celu zabicia komórek rakowych. Obie te metody wykorzystują zasadę energii elektromagnetycznej do niszczenia komórek, pozwalając im umrzeć i zniknąć bez niszczenia zdrowej tkanki. Ponieważ energia nie przepływa przez tkanki, łatwiej jest wykonać obie te nieinwazyjne metody leczenia niż metodami tradycyjnymi.

Inne nieinwazyjne zastosowania USG obejmują badanie piersi i badania ginekologiczne. Procedury te mogą obejmować użycie ultrasonogramu (mały instrument, który tworzy obrazy tkanki piersi) lub umieszczenie fal radiowych na brzuchu kobiety. W zależności od sytuacji wyniki obu rodzajów egzaminów mogą być do siebie bardzo podobne.

Istnieje również wiele powszechnych zastosowań ultradźwięków w dziedzinie reprodukcji. Obejmują one USG prenatalne, testy ciążowe, skany ciała płodu, skany jajników i biopsje endometrium. Ultradźwięki można również stosować podczas badań poronień, a także w niektórych przypadkach raka.

Ultradźwięki są również powszechnie stosowane w sytuacjach nagłych, takich jak nagłe cesarskie cięcie lub stymulacja rdzenia kręgowego. Czas rekonwalescencji w tego typu sytuacjach jest często krótszy, ponieważ USG zajmuje mniej czasu, aby uzyskać jasny obraz problemu, co skraca czas spędzany przez pacjentów na sali operacyjnej. USG może również znacznie ułatwić usunięcie dużej ilości płynu z żołądka niemowlęcia w porównaniu z tym, co można zrobić za pomocą laparoskopu.

Jeśli chodzi o zabiegi bardziej inwazyjne, ultradźwięki są również jednym z najczęstszych zastosowań tej technologii. Ultradźwięki mogą pomóc w wykrywaniu chorób, takich jak rak i leczeniu różnych urazów. Wiele osób jest zaznajomionych z tym procesem za pomocą promieni rentgenowskich i mammografii, ale mniej znają rolę ultradźwięków w niektórych procedurach medycznych, dlatego ta forma obrazowania powoli zyskuje na popularności w świecie medycyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*