Ustawienia w ploterze laserowymUstawienia w ploterze laserowym

Ustawienia w ploterze laserowym

Po ustawieniu wszystkich parametrów w ploterze laserowym konieczne jest poprawne ustawienie ogniskowej. Musimy to zrobić przed rozpoczęciem pracy plotera.

Musimy użyć do tego aluminiowego dystansu.

W pierwszej kolejności odkręcamy pierścień zaciskający głowice, następnym krokiem jest podstawienie pomiędzy materiał, a

głowicę plotera aluminiowego dystansu i zakręcenie pierścienia. Następnie pierścień wyciągamy. Po tych działaniach mamy poprawnie ustawioną ogniskową soczewki.

Są jednak takie modele, jak np. QSL 11, gdzie maszyna sama ustawia sobie ogniskową. Dodawany dystans w ploterze służy tylko celom weryfikacyjnym oraz celom serwisowym.

Wycinanie litery A w ploterze laserowym

Aby zacząć wycinać jakąkolwiek literę w ploterze laserowym należy przy pomocy Corela narysować daną literę. Następnie wprowadzić na kartce odpowiadającej wielkości materiału tekst. Używając programu trzeba dokonać jego eksportu w postaci pliku HPGL.plt pod dowolną nazwą do wybranego katalogu.

Po otwarciu konfiguracji ustawić należy parametry pracy i zachować te parametry pod wybraną nazwą. Otwierając plik, który przed momentem stworzyliśmy (F3) musimy otworzyć sterowanie ręczne i kliknąć “ustaw 0 projektu” . Nastąpi sprawdzanie prwidłowości ustalenie “0 projektu”. Następnie „Symulacja” i „Start”.

Wciskamy „Zatrzymanie I kontynuacja”, a następnie „Tnij wybraną” i „Start od wybranej”

Tu musimy wprowadzić litery stworzone przez nas w Corelu i wykonać eksport pliku

w postaci HPGL.plt Następnie otwieramy to w programie MegaCUT okno “Konfiguracja” i ustawiamy wszystkie parametry.

Litera A składa się z dwóch figur: wewnętrznej I zewnętrznej. W rogach na dole obu figur znajdują się węzły. W tych miejscach laser rozpocznie wycinanie. Jeśli coś się zmienilo i z jakichś powodów chcielibyśmy zmienić punkty wejścia – to trzeba chwycić i przytrzymać lewy przycisk myszy, róg figury i przesunąć węzeł w inne miejsce.Dalej musimy skorzystać ze sterowania

ręcznego plotera i przesunąć głowicę nad materiał, dokładnie tam gdzie chcemy aby rozpoczęło się wycinanie.

Jeśli głowica plotera znalazła się już w żądanym punkcie, to trzeba kliknąć:

“wpisz aktualną pozycję maszyny”. Tak powstałe punkty bazowe, również możemy dodać do biblioteki klikając: “Dodaj”. Możemy w tym miejscu skorzystać z dodatkowej opcji plotera. Jeśli na stole lasera w sposób trwały zaznaczyliśmy sobie to położenie

materiału to tak zapisane “0 projektu” możemy wykorzystać w klikając “Przepisz”. Jest to dość łatwy sposób znacznie ulatwiający pracę plotera.

Powiązane posty