Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Wykorzystując to, zdołamy spośród niej sporządzić nadzwyczajne modele ogrodzenia. Z tego powodu nasze ogrodzenie nabędzie unikalny charakter oraz będzie się faworyzować spośród ogrodzeń w okolicy.

Wzrastające na polach i mokrych łąkach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w naszych botanikach. Upodobaliśmy je za naturę i wiosenne kotki. Nie są uciążliwe, potrzebują tylko mnóstwo wody i trochę słońca. Dogodzą się bez mała każdą glebą.

Malutko roślin umie również tak samo błyskawicznie ożywiać stracone pędy oraz gałęzie. Wierzby ogromnie bezproblemowo rekonstruują również swój system korzeniowy. Wystarczy, że obcięty albo nawet ułamany pęd zanurzony w słotnej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się oraz dostarczy zaczątek kolejnej roślinie. Osobistość wpadła na myśl, ażeby spośród wierzb robić zaplatane przęsła ogrodzeniowe czyparkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie pożądane byłoby posiadać tak pomysłowe płot. Najprawidłowiej do stworzenia takiego ogrodzenia zastosować następujące typy wierzby:
wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).

Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę wspólnych cech:
wytwarzają prostolinijne, długie oraz bardzo gibkie pędy – z racji tej można bez trudu nadawać formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po ścięciu- w skrótowym okresie zdołamy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy posiadamy już projekt na postać ogrodzenia, musimy zdobyć adekwatne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Na nieszczęście, wytrzaśnięcie ich w warunkach zwyczajnych jest trudne, jako że dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują niezmiernie długie a zarazem prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie należało poczekać parę lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy nasamprzód miejsce w skwerze, niewiele przez nas odwiedzane a także najmniej widzialne.Wiosenką, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam flancy, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać z dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem należy je namoczyć na 24 h w głębi, żeby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie iżby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny szybko się gęstnieją, tym samym powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok względnie dwa poprzewracamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je

Powiązane posty